Dom z tarasem:)

Autor: Agata Murawska

Witajcie:)
Choć po dłuższej przerwie ( spowodowanej pracą nad trzema projektami wnętrzarskimi w jednym czasie) jestem znowu z wielką radością:)
Dziś chciałabym poruszyć temat wyboru projektu domu i budowy oraz tworzenia swojego wymarzonego miejsca na ziemi:)
Każdy, kto stoi przed tym dylematem zadaje sobie mnóstwo pytań. 
Jaki nasz wymarzony dom powinien być? Duży czy raczej mały, parterowy, czy piętrowy? 
Z jedną wielką przestrzenią wewnątrz, czy raczej podzielony na poszczególne strefy? A do tego w jakim stylu go urządzić? I gdzie go wybudować? Nowoczesny, a może w starym klimacie, drewniany czy z cegły? Nie wspominając już o tematach związanych z rozwiązaniami technologicznymi dotyczącymi samej budowy i jej wykończenia. Te i wiele innych pytań zadają sobie Ci, którzy podejmują decyzję o rozpoczęciu budowy. 
Dziś jest wiele firm projektowych i doradczych, stron na których znajdują się gotowe już projekty z opisami, wymiarami.
Na prawdę jest w czym wybierać…
Ale zanim tych wyborów dokonamy musimy zadać sobie pytania czego oczekujemy od naszych wnętrz, od całokształtu naszego nowego domu. Już w tym momencie musimy wiedzieć czy chcemy raczej skupić się tylko na samym domu czy może równie ważny będzie dla nas ogród, i całe jego otoczenie.
Niezwykle ważna jest kwestia dojazdów do pracy czy szkoły, dostępu do komunikacji miejskiej. 
Oczywiście nie można mieć wszystkiego, tak więc wybór odpowiedniego miejsca i samego projektu to niezwykle ważna i istotna sprawa, a z podjęciem decyzji nie należy się spieszyć.
Na czym ja skupiłam się zanim wybrałam projekt domu? (  a właściwie go narysowałam odręcznie, tylko dane techniczne  naniósł projektant z odpowiednimi uprawnieniami).
Ponieważ 10 lat temu aż tak jak dziś  nie była rozwinięta baza internetowa odnośnie projektów i doradztwa, w dużej mierze oparłam się na swoich wewnętrznych potrzebach. 
Od początku wiedziałam, że mój dom ma być parterowy, prosty, bez żadnych udziwnień, nowoczesnych rozwiązań. Ja postawiłam  na tradycję. Proste kształty, jeden poziom, część dzienna i część sypialniana, cegła, dachówka ceramiczna, naturalne kolory, drewno i kamień, czyli stare tradycyjne rozwiązania. I po 10 latach użytkowania i mieszkania w nim, mogę śmiało powiedzieć że to były dobre decyzje i słuszne wybory.
Oczywiście z pewnością już bym małe co nieco zmieniła, ale …przecież wszystko przede mną:)
Ale nie o domu dziś chcę napisać. 
Dziś chcę skupić się na tarasie.
TARAS…od początku wiedziałam, że musi być !!!
Dlaczego?
Ponieważ taras jest dla mnie przedłużeniem domu, jego wnętrza i łączności z ogrodem, który jest dla mnie integralną częścią domu.
Taras to miejsce gdzie mogę czuć się jeszcze jak w domu, ale już być na zewnątrz.
Nie muszę ściągać kapci, nie muszę specjalnie się ubierać. 
Wystarczy, że otworzę drzwi tarasowe ( a wiosną i latem robią to już wczesnym rankiem) i jestem jedną nogą w ogrodzie. 
Dla mnie osobiście to niezwykle istotne, ponieważ uwielbiam  naturę i świeże powietrze.
Z tarasu mogę przyglądać się tak zwyczajnie temu co wokół.
Mogę przycupnąć na chwilę na leżaku, czy wiszącym koszu wiklinowym ( jeden z pierwszych zakupów ogrodowych) z herbatą i książką w ręku, albo tak po prostu zwyczajnie i nic nie robić:)
 Z tarasu mam bezpośredni widok i dojście do różnych zakamarków mego ogrodu jak np. altana, o której więcej pisałam   TUTAJ , a która jest niemalże przy samym domu i tarasie.
      czy do kącika wypoczynkowego, który jest tuż za domem,  a o którym więcej pisałam TUTAJ

To tu zbieramy się rodzinnie na niedzielnej  porannej kawie, słuchamy ptaków, które koncertują nam wyjątkowo. To tu sadzę pierwsze wiosenne kwiaty, oraz mam bezpośredni dostęp do donicy z ziółkami. To tu również coraz częściej odpoczywam tak po prostu, patrząc przed siebie. 
UWIELBIAM !!! to miejsce i myślę, że była to jedna z lepszych decyzji odnośnie wyboru projektu domu. Taras jest niewielki, bo ma zaledwie ok. 12 metrów kwadratowych, ale dla mnie wystarczający. Czy zrobiłabym dziś większy? Myślę, że nie. Mając tyle miejsca w ogrodzie, ciekawych zakątków, oraz sam dom, a jak wiadomo, utrzymanie tego wszystkiego w należytym porządku  wiąże się z naprawdę bardzo ciężką i czasochłonną pracą. Tak więc taki taras w zupełności wystarczy. Chyba, że ktoś nie zakłada większego ogrodu, to wtedy można zdecydowanie pomyśleć o projekcie , który będzie uwzględniał nieco jego większe wymiary. 
Dom, taras i ogród to zdecydowanie jedna całość i dlatego już na etapie wyboru projektu warto pomyśleć o wyborze  takiego, który spełni to zadanie. 
Bardzo duża oferta, oraz ciekawy wybór  projektów domów z tarasem znajduje się na stronie Extradomu.
Znalazłam tam projekt podobny do mojego domu : AMBROZJA 3
źródło: https://www.extradom.pl/
źródło: https://www.extradom.pl/
Jest to bardzo funkcjonalny projekt, który uwzględnia swobodne funkcjonowanie nawet 5-cio osobowej rodziny. To projekt łączący w sobie tradycje z nowoczesnością. I oczywiście jest taras…choć akurat tutaj zdecydowanie większy niż mój.
Niezależnie od tego czy jestem w domu, czy na tarasie, czy w którymkolwiek miejscu w ogrodzie mam poczucie spójności, zarówno stylistycznej jak i kolorystycznej. Czuję, że jestem u siebie !!!
I o to właśnie chodzi, aby wybrać taki projekt i tak później zrealizować wszelkie etapy budowy, tworzenia wnętrza i całej reszty, aby czuć spójność ład i zadowolenie. 
Cieszę się, gdy o każdej porze roku mogę do domu przynieść coś z ogrodu i to nie tylko w postaci czystego świeżego powywietrza,  ale chociażby kwiatów, zapachu i spokoju…
Cieszę się, że każdego dnia tworzę swój dom, wnosząc w niego to, co mam najlepszego, cieszę się, że każdy jego element jest wykorzystany, czy to taras, czy ogród, czy chociażby komórka gospodarcza inaczej zwana śmietnikiem, wszystko ma swoje miejsce  i swój cel. 
DOBRY PROJEKT plus inwencja twórcza, dużo pracy i zaangażowania i niesłabnąca chęć oraz siła do zmian, sprawiają że można czuć się w swoim domu zawsze dobrze i to nieważne czy projekt i sam dom jest na czasie, wpasowuje się w obecne trendy, bo to przecież  zmienia się i przemija. Trzeba skupić się na swoich potrzebach i potrzebach najbliższych,  zadać sobie kilka istotnych dla wszystkich pytań i dokonać wyboru, bardzo ważnego bo czasami na całe życie:) 
Może ktoś z Was stoi przed dokonaniem właśnie takiego wyboru, może ktoś z Was wyboru już dokonał…ciekawa jestem jak zawsze Waszych opinii, co dla Was przy wyborze projektu było lub jest najważniejsze i czy jesteście ze swoich wyborów zadowoleni. Jaki element domu i otoczenia jest dla Was ważny, a może i najważniejszy? 
Żegnam się dziś z Wami serdecznie i zapraszam…do miłego następnego:)

Dołącz do dyskusji


16

Lipiec

Jak przetrwać remont i nie zwariować. W czym pomoże Ci projektant?

Jak długo odkładasz remont mieszkania? Jeśli nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać – jesteś w doskonałym miejscu. Przygotowałam ...

22

Czerwiec

Jak urządzić mieszkanie w kobiecym stylu?

Szukasz inspiracji, aby urządzić przytulne, kobiece mieszkanie, w którym poczujesz swobodę, harmonię i spokój? Cudownie! Dziś na przykładzie jednej z ...