Jak urządzić niewielkie mieszkanie dla młodej mamy, aby było nie tylko funkcjonalne, ale i przyjemne :)

Autor: Agata Murawska

Okres przedświąteczny to u większości z nas napięty terminarz, życie w biegu i ogólnym  pośpiechu…chciałoby się wszytsko ogarnąć jak najlepiej, aby w ten magiczny świąteczny czas usiąść z rodziną i po prostu pobyć…a tymczasem ciągle coś…ciągle gdzieś:)

Dla oderwania od tej gonitwy dnia codziennego zapraszam Was moi Drodzy Czytelnicy do mieszkania pewnej młodej kobiety, która gdy to mieszkanie  szykowałyśmy ( generalny remont) oczekiwała swego pierwszego potomka. Dziś jest już szczęśliwą mamą ślicznego  synka , a ja z rozrzewnieniem wracam do naszych wspólnie spędzonych  chwil, często wcale nie łatwych…:)

Zadanie było dość trudne. Mieszknie o powierzchni 46 matrów kwadratowych miało pełnić funkcję przestrzeni prywatnej/sypialnianej wygospodarowanego miejsca dla dziecka, miejsca dla  dla gości z miejscem do spania, miało się znaleźć w mieszkaniu  również miejsce do pracy. Kuchnia …,oczywiście jak najbardziej funkcjonalna, prosta i jasna.  Trzeba było pamiętać, że od czasu do czasu przy stole zasiądą goście…,a i jeszcze, a może przede wszytskim… łazienka, choć maleńka to miała pomieścić wszystko co młodej  mamie i dziecku potrzeba:)

Czy to możliwe? Czy takie zadanie uda się wykonać? Myslę, że tak…, myślę, że nam się udało, a najlepszym dowodem jest to śliczne jaśniutkie mieszkanie w którym dziś młoda mama stawia swoje pierwsze kroki w nowej roli …byciu mamą:) Zapraszam….

W mieszkaniu znalazła się przestrzeń dzienna, która jest miejscem zarówno prywatnym /sypialnianym  ( dla mamy) jest też  strefą wypoczynku zarówno dla domowników jak i gości.  Jest również częścią jadalnianą…stół rozkładany z krzesełkami pełni tę funkcję znakomicie. To co istotne i godne uwagi w tym pomieszczeniu to duża przestronna szafa z przsuwnymi drzwiami, umiejscowiona na ścianie za  stołem…, niezwykle funkcjonalna, pojemna, a do tego choć nie rzucająca się w oczy to bardzo dekoracyjna:)

Mieszkanie znajduje się w okolicy warszawskiego parku i dzieki temu przecudna zieleń zagląda do wnętrz. Nie można było jej ukryć, dlatego na oknach są rolety materiałowe , które można w zależności od potrzeb opuścić, lub podnieść do góry/dołu … i zasłony, które pełnią tylko funkcję ozdobną, aby tej pięknej zieleni nie zasłaniać. Oczywiście przemyślane, dobrze rozmieszczone oświetlenie jest elementem oddzielającym poszczególne strefy, ale dającym poczucie ciepła,  przytulności i spójności  całości tego pomieszczenia, które  strefą dzienną nazwano.  Ta część mieszkania   celowo została przygotowana dla mamy i gości, aby nie wszędzie było widać, że dziecko zdominowało  cąłą domową  przestrzeń.

Pomieszczeniem, gdzie dzieciątko ma swój wydzielony kącik  i gdzie mama może swobodnie z nim przebywać jest drugi pokój,  niewielki, ale udało się w nim wygospodarować nie tylko kącik dla dziecka, ale też znaleźć miejsce do spania…, czasami dla mamy, albo dla gości, którzy chętnie w tym domu są widziani, również miejsce do pracy się znalazło ( bardzo zależało na tym właścicielce), a wszystko to udało się dzięki zrobionej na wymiar konkretnie do potrzeb  właścicleki,  zabudowy na całą ścianę, która mieści w sobie mnóstwo potrzebnych półek i szafeczek, a nawet miejsce na szafę się znalazło. Oczywiście otwarte okno z piękną zielenią zaglądającą do środka świetnie tę przestrzeń uzupełniło. Uważam, że  udało się stworzyć bardzo funkcjonalną przestrzeń, która zarówno teraz, gdy maleństwo jest malutkie, ale i w przyszłości będzie świetnie swoją funkcję pełniło. Wystarczy zmienić łóżeczko na biurko … bo łóżko do spania już jest. Zmienić komodę na inną i pokoik jest gotowy zarówno dla przedszkolaka jak i młodego  ucznia:)

Kuchnia, jak zawsze bardzo ważna część każdej przestrzeni domowej. Tu gotujemy, jemy i często rozmawiamy …I tym razem udało się zaspokoić te  wszystkie potrzebne funkcje. Kuchnia, choć malutka to została wyposażona w niezbędne sprzęty AGD, choć mały to funkcjonalny stolik przy którym spokojnie można zjeść codzienne posiłki. Co ważne, kuchnia również wyposażona jest w okno, które cudownie zaprasza zieleń do środka, ta zieleń została również zastosowana na panelu szklanym nad blatem i pięknie w się w całości uzupełnia, a także optycznie tę przestrzeń powiększa. Jest dość sporo blatu roboczego, gdzie można przygotowywać posiłki codzienne, ale również i te na  spotkania towarzyskie. IKEA świetnie się w  tej kuchni sprawdziła:)

Do mieszkania zaprasza nieduży, ale jasny korytarz, który jest wyłożony cegłą w pewnej części ( tą samą, która znajduje się w pokoju dziennym ) , wyposażony jest również w przestronną jasną szafę ( wykonaną z tego samego materiału i koloru co szafa w pokoju dziennym i zabudowa w małym pokoju). Jest tu również duże lustro, które nie tylko pozwala przejrzeć się swobodnie, ale i optycznie tę niewielką przestrzeń powiększa:)

Chwila sam na sam ze sobą jest teraz z pewnością młodej mamie bardzo potrzebna, dlatego łazienka, choć również malutka to ma wszystko co mieć powinna i można choć na chwilę poczuć się w niej jak w małym SPA…bo jej ciepło, przytulność i klorystka, oraz niezbędne elementy doskonale na to pozwalają.

W tym miejscu chciałabym podsumować wiadomości odnośnie tego jak urządzić mieszkanie o małej powierzchni, aby spełniło ono  wszystkie oczekiwania właściciela, aby było dokładnie takie jakiego oczekuje:)

  • jak zwykle…słuchać… uważnie i cierpliwie, szukać rozwiązań takich, aby były satysfakcjonujące dla właścicieli,
  • doradzać, ale nie na siłę…,
  • obrać styl i kolorystykę taką w której właściciele dobrze się czują,
  • tworząc strefy wydzielać je np. odpowiednim oświetleniem, jakimś elementem wyróżniającym, np cegłą, tapetą czy strukturą,
  • w danej strefie powinna znajdować się przynajmniej jedna rzecz która jest ściśle związana z jej przeznaczeniem, np jeśli ma być to strefa do pracy, to dobrze aby to było biureczko/blat choćby najmniejszy, ale specjalnie do tego przeznaczony, strefa dla dziecka…tapeta dziecięca, strefa wypoczynku, choćby wygodna sofa czy fotel… itp.,
  • używać luster, elementów odbijających światło, aby przestrzeń optycznie powiększać,
  • wykorzystać każdy możliwy kąt do zabudowy, tak aby jak najwięcej elementów codziennego użytku można było szybko schować. Jest to szczególnie przydatne przy małym dziecku i małym mieszkaniu,
  • koszyczki, pudełka, to zawsze dobre rozwiązanie na ocieplenie wnętrza ale i na zachowanie porządku,
  • zastosowanie roślin, choćby w minimalnej ilości, ale jednak..to zawsze dobry sposób na ożywienie nawet najbardziej surowego w swym stylu wnętrza,
  • jednolita podłoga w całym wnętrzu…zawsze się sprawdza, powiększa optycznie całośc, wprowadza ład stylistyczny i harmonię dla pierwszego wrażenia, poza tym jest bazą do zrobienia reszty….

Mam nadzieję, że podoba sięWam  przestrzeń, którą wspólnie z właścicielką stworzyłyśmy…mam nadzieję, że będzie jej dobrze się mieszkać …tak po prostu:)

Pozdrawiam serdecznie, życzę spokoju w tym zwariowanym przedświątecznym czasie i jak zwykle zapraszam na wpis kolejny…nie wiem czy w tym roku jeszcze mi się uda, ale postaram się tu wpaść chociażby z życzeniami:)

 

Dołącz do dyskusji


20

Styczeń

Kolor roku 2020 w pewnym wnętrzu…

Witam serdecznie w Nowym Roku 🙂 Jak zapewne wiecie kolorem roku ogłoszonym przez Instytut Panton został kolor Classic Blue, inaczej ...

23

Grudzień

Wesołych Świąt

Gdzieś pomiędzy krzątaniną świąteczną przeplataną zapachami bakalii, grzybów, kapusty, pieczonych ciast,duszonych warzyw i  ryby, a także wśród rozbrzmiewających  nut polskich ...