Piękno tkwi w niedoskonałości, prostocie i w naturze:)

Autor: Agata Murawska

Prostota, docenienie tego co stare, niedoskonałe, skromne wzornictwo, a przez to mające swój osobisty i indywidualny urok, naturalne materiały, kolory bliskie naturze, to cechy wnętrz w stylu romantycznym, naturalnym, często nazywanym dziś wabi sabi. Choć ten trend został nazwany stosunkowo niedawno i przyszedł do nas z japońskiej filozofii to tak na prawdę swe początki ma już dawno. Wnętrza autentyczne, nieidelane, bez przepychu, blichtru i wyszukanego wykończenia były i są wśród nas już od dawna.

To wnętrza piękne w swej niedoskonałości, która przejawia się w niedbałym, ale zamierzonym z góry stylem , to wnętrza,  które sprawiają wrażenie przytulności, ciepła i domowej atmosfery. Jasne, neutralne barwy, często kolory ziemi , wyważone zielenie, zgaszone brązy i oranże, oraz brudny róż, to kolorystyka najczęściej tu stosowana.

Przedmioty nadgryzione zębem czasu, ze swoją indywidulaną historią, ściana z popękaną strukturą, to wszystko jest trendem wnętrz w stylu niedoskonałym, wnętrz z ciepłem i duszą. Do tego naturalne tkaniny takie jak  len, bawełna organiczna, juta, miękkie poduchy,  często  meble robione na wymiar, zamówione pod konkretne zamówienie, dodatki  szyte na miarę, zawsze świeże kwiaty, dużo książek, ubrań  w stylu romantycznym, zdjęć  z podróży, czasopism w stylu retro, z ponadczasową niepowtarzalną modą i stylem.

Właściciele takich wnetrz, osoby które w takich wnętrzach dobrze się czują  to zazwyczaj osoby wysoce wrażliwe na otaczający nas świat, na  piękno wokół, na sztukę, film i dobrą literaturę, to osoby widzące znacznie więcej niż można zobaczyć tylko okiem , to osoby które odkrywają piękno głoboko ukryte, piękno zapisane w historii prawdziwej:)

Duże wygodne łóżko, które służy nie tylko do nocnego odpoczynku, ale również jest miejscem towarzyskich posiadówek, pracy przy komputerze czy czasu z ksiązką lub czasopismem…jest również mile widziane we wnętrzach tego typu, oczywiście pościel zawsze będzie lniana lub z bawełny organicznej, w której można z przyjmnością i lekkością  zanurzyć się po dniu całym.

Loftowe, oryginalne dodatki, wykończenia mebli i elementy dekoracyjne w czarnym kolorze są świetnym uzupełnieneim tego niczym nie wymuszonego stylu, nadają mu z lekka surowści, ale jednoczesnie wprowadzają ład i porządek.

Szafa…nie tylko piękna w swej naturalności , zazwyczaj drewniana, prawdziwa, ale i pełna romantycznych zwiewnych ubrań, w naturalnych kolorach, ułożonych zawsze w artystycznym zamierzonym nieładzie, to również akcent często obecny w tym trendzie.

Romantyczne biurko, galeria zdjęć , stara walizka pełna pamiątek to coś co podkreśla niedoskonałość  w doskonałości prawdziwej.

Lubię …i to bardzo,  wnętrza w takim stylu, są mi bardzo bliskie, czuję  się w nich po prostu dobrze…oddają one moją osobistą naturę, bardzo cieszę się gdy mam możliwość takie wnętrza  urządzać…wnętrza, które skłaniają do refleksji, o życiu, o przemijaniu, o prostocie, spokoju i naturalnym ładzie we współczesnym zabieganym świecie, świecie  w którym dla odmiany  liczy się dążenie do perfekcji, doskonałości ponad miarę, świecie w którym nie ma miejsca na niedociągnięcia, zatrzymanie, oddech i porażkę. Takie wnętrza są dla obecnych czasów zupełnym przeciwieństwem, są formą odedechu i zatrzymania na TU i TERAZ , na chwilę obecną, w takich wnętrzach na pewno da się odpocząć i odetchnąć tzw. pełną parą:)

 

W stylu tego  wnętrza.

1.TUTAJ, 2 TUTAJ, 3. TUTAJ, 4. TUTAJ, 5. TUTAJ, 6. TUTAJ, 7. TUTAJ, 8. TUTAJ

 

Dołącz do dyskusji


20

Styczeń

Kolor roku 2020 w pewnym wnętrzu…

Witam serdecznie w Nowym Roku 🙂 Jak zapewne wiecie kolorem roku ogłoszonym przez Instytut Panton został kolor Classic Blue, inaczej ...

23

Grudzień

Wesołych Świąt

Gdzieś pomiędzy krzątaniną świąteczną przeplataną zapachami bakalii, grzybów, kapusty, pieczonych ciast,duszonych warzyw i  ryby, a także wśród rozbrzmiewających  nut polskich ...